Předmět je zaměřen na materiály používané pro frikční brzdy automobilů, zejména na jejich složení, vlastnosti a metody testování jejich frikčně otěrových parametrů. Další náplní předmětu je chování materiálů brzdových systémů za různých podmínek provozu a také seznámení s environmentálními aspekty frikčních procesů při brzdění automobilů, včetně nástinu charakteru těchto emisí a metod jejich měření. Součástí předmětu je také problematika vývoje nových brzdových materiálů a legislativní rámec kontroly a regulace emisí z nespalovacích procesů v dopravě.

Osnova předmětu
1. Základní rozdělení brzdových systémů vozidel se zaměřením na osobní automobily.
2. Brzdové materiály – skupiny, definice základních složek brzdových materiálů, jejich funkce a výroba.
3. Brzdění automobilů – mechanismus brzdění, změny brzdových materiálů, frikční vrstva a její vliv na brzdnou účinnost. Tvorba otěrových částic a jejich vliv na životnost jednotlivých součástí brzdového systému.
4. Metody testování frikčně otěrových vlastností materiálů pro brzdové systémy – laboratorní a provozní zkoušky. Uspořádání testů, standardní testovací procedury, ukázky získaných dat a jejich interpretace.
5. Chování brzdových materiálů za různých podmínek provozu – vysoké
teploty brzd, vzdušná vlhkost, přítomnost posypových solí, aj.
6. Emise otěrových částic – mechanismus vzniku, charakter, metody měření a charakterizace chemického složení a morfologie částic.
7. Emise plynných částic - mechanismus vzniku, metody měření a charakterizace.
8. Legislativní rámec problematiky emisí z nespalovacích procesů v dopravě – chystaná legislativa pro kontrolu a regulaci emisí částic.